میانه روی ازنگاه حضرت علی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

هرکس میانه روی پیشه کند سعاتمند است.

مولای متقیان امیر مومنان علی(علیه آلاف تحیه و ثنا)

 

در سخن معصومین میانه روی یعنی حرکت بروی خط تعادل .

خط تعادل همان چیزی است که شما را شاداب و مصمم در مسیر حق قرار میدهد.

چگونه میتوان تعادل را در همه کارها حفظ کرد؟

 شما باید سعی کنید شرایط خود را با توانایی و نیازهای خود بسنجید .آنرا الویت بندی کنید و نسبت به ظرفیت خود به استفاده از امکاناتی که حتما خدا برای شما تدارک دیده بپردازید .اگر شما بیشتر با کمتر از نیاز و یا توانایی خود از امکانات بهره ببرید در مرحله بعدی مسیر زندگی خود دچار مشکل میشوید .

مثال:دوست شما توان فعالیت اقتصادی بیشتری نسبت به شما دارد و کسب حلال موفق تری دارد ولی شما زمینه جسمی و فکری کمتری در این باب دارید لذا فعالیت کمتری باید انجام دهید.

نکته:ممکن است شما نیاز و ظرفیت رزق بیشتری داشته باشید که با تلاش صحیح و صبر(بدور از سستی) خداوند آنرا بطریقی برطرف خواهد کرد که ممکن است از دارایی دوست شما بیشتر شود

در کسب لقمه حلال تلاش بیش از حد،زیرکی و... ملاک نمی باشد همان طور که ذکر شد اندازه ای است از تلاش متناسب ،توکل و ظرفیت شما.

 

مثال:شما توان روحی و جسمی عبادت بالا تری نسبت به دوست خود دارید و این یعنی اینکه نمیتوانید او را مجبور کنید به انجام بیش از حد عبادت و راز و نیاز در مواردی اگر او خود را مجبور به اینکار کند در رشد منطقی وی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

میانه روی دوست شما در فعالیت اقتصادی یک اندازه ای است متفاوت با شما و برای شما در انجام عبادات و مستحبات اندازه ای غیر از او.

مطمئنا این اندازه قابل تغییر است متناسب با تغییرات شما و گرایش شما به سمت مورد نظرات که به تدریج در طول زندگی حادث میشود و گاهی ما این انقلابات درونی را که با تمایل خودمان بوجود میآید متوجه نمیشویم.

بنابراین میانه روی برای هر کس و هر گروه اجتماعی متناسب است با وضعیت فکری ،جسمی و سمت و سوی قلبی آنها در شرایط زمانی و مکانی تعبیه شده.

وَ مَن یَتَّقِ اللَّهَ یجَْعَل لَّهُ مخَْرَجًا(2)   وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یحَْتَسِبُ  وَ مَن یَتَوَکلَ‏ْ عَلىَ اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ  إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ  قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکلُ‏ِّ شىَ‏ْءٍ قَدْرًا(3)

 سوره 65

 

/ 0 نظر / 17 بازدید