اینجا را چه کسی دیده؟

این عکس کجای عالم است؟!

جهان پر از راز و رمزهای مختلفی است که بشر هنوز به آن ها دست نیافته است. میل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار می کند تا به مناطقی که به آن ها دسترسی ندارد نظر اندازد و از طریق تجاربی که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هایی درباره آن ها ارائه کند.

خیال و علم؛ گرچه در نگاه اول این دو از هم جدا هستند اما مانند دو بال پرنده در طول تاریخ توانسته اند انسان را تا جایگاهی که اکنون در آن قرار دارد به پیش ببرند و به پیش خواهند برد. گاهی اوقات علم جلوی خیال را گرفته و آن را سرکوب کرده است و بعضی مواقع این خیال بوده است که بر علم چیره گشته. اما شکوفایی هر دو زمانی اتفاق افتاده است که در کنار یکدیگر بودند و با هم حرکت می کردند.

 

حال با دقت به این سه تصویر نگاه کنید:

گردبادهای سیاره سرخ
آتشفشانی در آیو
سحابی کالیفرنیا

به نظر شما سه تصویر بالا مربوط به چه چیزی یا چه مکانی هستند؟ آیا می توانید حدس بزنید که نخستین عکس چه چیزی را نمایش می دهد؟ نظرتان درباره دو عکس دیگر چیست؟ لطفا قبل از خواندن شرح کامل تصاویر، حدس های خود را در قسمت نظرات وارد کنید تا ما و دیگران با تراوشات ذهنی شما بیشتر آشنا شویم!

 

تصویر اول:گردبادهای سیاره سرخ

گردبادهای سیاره سرخ

این تصویر را مدارگرد شناسایی مریخ، ام.آر.او از ارتفاع 250 کیلومتری نواحی جنوبی سیاره سرخ، مریخ گرفته و در آن می‌توان رد گردبادهای گردوغبار مریخی را مشاهده کرد که چطور تپه‌های شن را به‌هم ریخته‌اند. گردباد، تپه‌های شن روان (نواحی روشن عکس) را به‌هم ریخته و مواد معدنی تیره‌رنگی را که در زیر آنها پنهان شده بود، آشکار کرده است.

 

تصویر دوم: آتشفشانی در آیو

آتشفشانی در آیو

در این عکس رنگی و مرکب از آیو، قمر آتشفشانی مشتری که توسط ربات فضاپیمای گالیله  گرفته شده است؛ دو فوران سولفوره قابل مشاهده هستند. در قسمت بالای تصویر، فورانی پر مانند با ارتفاعی بالغ بر 140 کیلومتر بالاتر از سطح دیگ بخار آتشفشانی که به پیلان پاترا مشهور است دیده می شود. در میانه عکس، در نزدیکی خط شب و روز، پپلوم پلومتئوس حلقه مانند در حالی که فورانی بالای 75 کیلومتر بالاتر از سطح آیو دارد دیده می شود. عکس بالا از آیو در سال 1997 در فاصله ای در حدود 600000 کیلومتری گرفته شده است. با بررسیهای اخیر از داده های گالیله، شواهدی مبنی بر یافت شدن اقیانوسی از ماگما در زیر سطح آیو به دست آمده است.

 

تصویر سوم: سحابی کالیفرنیا

سحابی کالیفرنیا

در گذر از بازوی جبار کهکشان راه شیری، این ابر کیهانی بطور اتفاقی شکل کالیفرنیا در ساحل غربی آمریکا را تداعی می‌کند. خورشید ما نیز در فاصله­ای حدود 1500 سال نوری از سحابی کالیفرنیا و در بازوی جبار کهکشان راه شیری قرار گرفته است. این سحابی که با نام NGC 1499 نیز شناخته می‌­شود، یک سحابی نشری کلاسیک است که در حدود 100 سال نوری پهنا دارد. در بسیاری تصاویر، رنگ غالب سحابی کالیفرنیا قرمز است. این نور قرمز نشان دهنده اتم­های هیدروژن‌هایی است که الکترون‌هایی که از طریق تابش ستاره­ای پرانرژی از دست داده‌اند را دوباره به به دام انداخته‌اند. در تصویر بالا هیدروژن با رنگ سبز مشخص شده است در حالی که سیلیکون با رنگ قرمز و اکسیژن با رنگ آبی مشخص شده‌اند. تلسکوپی با میدان­ دید باز که زیر آسمان تاریک به سمت صورت فلکی برساووش نشانه رفته باشد می‌تواند سحابی کالیفرنیا که مرتب هدف عکاسان نجومی قرار می‌­گیرد را به تصویر بکشد.

/ 0 نظر / 25 بازدید