سبز مایل به سیاه

بحرانی با تأکید بر اینکه مردم کشورهای غربی نیز در حال تهی شدن از ارزش‌های انسانی هستند و شست‌وشوی مغزی می‌شوند، تصریح کرد: در حال حاضر شاهد جنگ بزرگی در تفکرات بشری هستیم که این امر تاکنون سابقه نداشته که رسانه‌ها با چنین شدت و قدرتی این مقدار از طول عمر بیننده‌ها را به تماشای تلویزیون اختصاص دهند.

*رسانه‌های فعلی به شدت مردم را کنترل می‌کنند

وی با بیان اینکه مردم در گذشته معمولا به خطابه‌ها، سخنرانی‌ها و سپس با پیدایش صنعت چاپ از طریق روزنامه و کتب مطالعه می‌کردند، افزود: بعد از اختراع سینما و تلویزیون فکر و وقت مردم کاملا صرف دیدن محصولات رسانه‌ای شده از این رو رسانه‌ها به شدت مردم را کنترل می‌کنند.

این کارشناس رسانه‌ای یادآور شد: این رسانه‌ها سودآوری دارند اما این مسئله برای سازندگان آنها اهمیتی ندارد چراکه در جنگ روانی، دشمن سعی می‌کند ایمان و روان مردم را تسخیر کند؛ مثلا زمانی که آمریکا در صدد حمله به عراق بود ابتدا حمله روانی به آن کشور را انجام و روحیه مردم آن را تخریب کرد هرچند که در کنار این اقدامات سعی داشت تمام مردم دنیا را نیز با تبلیغات خود همراه کند.

وی با بیان اینکه هدف آمریکا تخریب روحیه مردم عراق و گرفتن انگیزه آنها بود، ادامه داد: انسانی که انگیزه نداشته باشد در مقابل دشمن تسلیم می‌شود لذا چنانچه انگیزه مقاومت از انسان گرفته شود چیزی از او باقی نخواهد ماند.

*رسانه‌‌های غربی می‌کوشندایمان مردم را تخریب کنند

بحرانی با تأکید بر اینکه انگیزه مقاومت در انسان از ایمان او به وجود می‌آید، بیان داشت: انسان به خاطر ارزش‌های خود حاضر به جنگیدن می‌شود بنابراین رسانه‌ها می‌کوشند تا ایمان مردم را تخریب و خرد کنند.

این کارشناس مسائل فرهنگی عنوان کرد: غرب طرز‌ تفکر و نحوه زندگی آمریکای غربی را در تمام دنیا ترویج می‌کند یعنی مدعی وجود یک دهکده جهانی با طرز تفکر واحد است؛ این تفکر معتقد است که باید رفتار را که حاصل و ثمره اعتقادات قلبی، تفکرات و جهان‌بینی فرد است را در فیلم‌ها نشان داد تا در دراز‌مدت رفتار مخاطبان به اعتقادات بازیگران تبدیل شود و با تماشای رفتار یک قهرمان در فیلم اعتقاد به تفکرات آمریکایی به وجود آید.

وی با اشاره به اینکه نحوه تفکر آمریکایی در تعامل با خانواده در فیلم‌های ماهواره‌ای باعث عدم پایبندی فرد به اعتقاداتش می‌شود، اضافه کرد: افراد در چنین فیلم‌هایی تحت تاثیر فضای آن قرار خواهند گرفت.

بحرانی بر همین اساس با اشاره به فضای فیلم‌های ماهواره‌ای گفت: غرب بر روی بخشی از اخلاقیات سرمایه‌گذاری کرده و در داستان‌های خود بر اساس این خیر و شر‌ها روایت‌گری می‌کند لذا به تدریج با اعتیاد و عادت مخاطب به این سیستم شروع به زیر پا گذاشتن هنجار‌ها و ارزش‌ها می‌کند.

*در دهه‌های اخیر سطح اخلاقی فیلم‌های آمریکایی به شدت تنزل پیدا کرده است

وی با بیان اینکه در دهه‌های اخیر سطح اخلاقی فیلم‌های آمریکایی نیز به شدت تنزل پیدا کرده است، اظهار داشت: در گذشته آنها بیشتر به اخلاق خانواده متکی بودند اما در حال حاضر فیلم‌ها کاملا آخر‌الزمانی بوده و تفکرات عجیبی در خصوص برداشت آنها از آینده در فیلم‌ها پیاده می‌شود، بدون اینکه ارزش‌های انسانی در آن مطرح باشد.

این کارشناس مسائل رسانه‌ای در خصوص تفاوت شبکه‌های داخلی و ماهواره‌ای رسانه‌های غرب یادآور شد: این شبکه‌ها یکسان عمل کرده و دیدگاه برابری دارند اما شبکه‌هایی که قارچ‌گونه رشد کرده و ایمان مردم ایران را هدف گرفته‌اند روش متفاوتی دارند،‌ در واقع آنها برای نابودی بنیان‌های خانواده عجول هستند از این رو حمله آنها سخت و ناجوانمردانه است تا بتوانند از این طریق کودتای فرهنگی، هنری و روانی در ایران ایجاد کنند.

وی ادامه داد: فیلم به معنای نشان دادن رفتار و رفتار‌شناسی موضوع و داستان است یعنی مخاطب در صدد است تا ببیند در مسائلی که برای بازیگر ایجاد شده او چه رفتاری از خود نشان داده و چگونه به جهان نگاه می‌کند از این رو مخاطب در پی دریافت رفتار قهرمان اصلی فیلم است.

بحرانی در بیان دلایل توجه مخاطب به رفتار بازیگران اظهارداشت: انسان به صورت فطری به دنبال الگوبرداری است که از آن با تعابیری چون ستاره‌محوری و قهرمان‌سازی یاد می‌شود در حالی‌که موضوع بسیار فراتر از این مسائل است لذا انسان در آثار نمایشی می‌خواهد با یک موجود برتر، الگو و مقدس مواجه شود.

وی با تأکید بر اینکه انسان همیشه نیازمند هم‌نشینی با افراد مقدس است، اضافه کرد: بشر از روی فطرت علاقه دارد که با پیامبران، اولیاء خدا و افراد بزرگ و مقدس همنشین باشد و این امر به عالم زر بازمی‌گردد که انسان در آنجا با خوبان همراه بوده و آن صفت را با خود به این دنیا آورده است، هرچند این امکان وجود دارد که شیطان از این نیاز انسان نیز سوءاستفاده کند.

* ساختار فیلم‌های ماهواره‌ای بر پایه روابط باطل و پوشاندن آن با حق است

این کارشناس مسائل فرهنگی بر همین اساس افزود: شیطان مدل تقلبی این قهرمان را درست کرده و آن را به جای افراد مقدس نمایش می‌دهد بنابراین چهره‌های داستان تا حدودی موجه بوده اما کارکرد صحیح و درستی برای زندگی ما ندارند بنابراین اتخاذ باطل و پوشاندن آن با لوای حق برای فریب انسان اقدام شیطانی است.

وی با اشاره به اینکه ساختار کار نمایشی ماهواره‌ای بر پایه روابط باطل و پوشاندن آن با حق است، ادامه داد: درام ارسطویی و کل داستان‌های سینمایی دنیا بر پایه همین موضوع بوده و اساس آن بر مبنای حقانیت و معنویت نیست بلکه مبتنی بر روابط انسان‌ها، غرایز نیمه‌حیوانی و حیوانی، خشم، انتقام، حسد، عشق زمینی و ماجراهای هیجان‌انگیز است لذا فضای درام و تراژدی اینگونه پیش می‌رود.

بحرانی با بیان اینکه تراژدی در لغت به معنای صدایی است که از قربانی کردن یک میش بلند می‌شود و در یونان باستان نیز استعمال می‌شده، اطلاق می‌شود، افزود: آنها به این صدا تراژدی می‌گفتند.

*ریشه درام غیر الهی و مربوط به یونان باستان است

وی با تأکید بر اینکه «درام» موضوعی مقدس، زیبا و مورد نیاز بشر نیست، عنوان کرد: این موضوعی است که کمتر جرأت ورود به آن وجود دارد چرا که آنقدر درباره درام و تراژدی صحبت شده که امری جاافتاده به نظر می‌رسد اما واقعا ریشه‌های آن الهی نیست بلکه مربوط به یونان باستان و تفکر غیرالهی است.

*ایجاد پارازیت و ساختن برنامه‌‌های شبیه فیلم‌های ماهواره‌ای روش درستی نیست

آنهااین کارشناس مسائل فرهنگی ادامه داد: در مقابل رسانه‌های ماهواره‌ای غرب نمی‌توان با همان هدفی که مدنظر آنها است، کار کرد؛ چراکه آنها می‌خواهند ما را به میدان جنگ خود بکشند از این رو ایجاد پارازیت و ساختن برنامه‌‌های شبیه آنها یا حتی عقب‌نشینی و پخش برنامه‌های ماهواره‌ها روش درستی نیست.

*مردم با نشان دادن غیرت ملی و دینی با فیلم‌های ماهواره‌ای مقابله کنند

وی در خصوص راهکارهای کاهش تاثیر‌پذیری از برنامه‌های ماهواره‌ای غرب، یادآور شد: این راهکارها‌ در درون انسان وجود دارد؛ انسان باید زندگی غیورانه‌ای‌ داشته باشد بنابراین نباید به دنبال بخش‌نامه‌های دولتی بود چراکه خود مردم می‌توانند با نشان دادن غیرت ملی_ مذهبی وارد حوزه راهکارهای مقابله با تاثیر‌گذاری این برنامه‌ها شوند.

بحرانی با بیان اینکه در گذشته مردم به واسطه غیرت خود هیچ‌گاه به داخل خانه‌های دیگران نگاه نمی‌کردند، افزود: در حالی که اکنون شاهدیم که افراد به دنبال سی‌دی و بلوتوث شخصی و فلان برنامه ماهواره‌‌ای هستند و ندیدن آن را باعث افت شخصیت خود می‌دانند اما باید چنین فرهنگی تغییر یابد.

وی با تأکید بر اینکه این فرهنگ غربی باید با غیرت دینی تغییر پیدا کند، اضافه کرد: باید از مردم خواست تا به برنامه‌های این رسانه‌ها نگاه نکنند چرا که سفره آنها بیگانه و متعلق به دشمن است که به ناموس، فرهنگ و ملیت ما چشم داشته و در صدد حمله نظامی است.

*دلیل اثر‌گذاری برنامه‌های دشمن ارائه نشدن کار ارزنده در زمینه فطری است

این کارشناس مسائل رسانه‌ای با بیان اینکه در حال حاضر مردم علت تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای را توجیهاتی همانند شنیدن اخبار درست و دیدن فیلم می‌دانند، افزود: این صحبت‌ها از سوی مردم متدین ایران صحیح و منطقی نیست بنابراین باید مردم را به گونه‌ای متقاعد کرد که کوچ فرهنگی کنند.

وی در خصوص عملکرد جامعه فرهنگی و بخصوص اهالی سینما در زمینه رسانه‌ای، گفت: ما در زمینه فرهنگ کار زیادی نکرده و مشکل داریم و بر همین اساس دلیل اثر‌گذاری برنامه‌های دشمن ارائه نشدن کار ارزنده در زمینه فطری از ابتدای انقلاب است هرچند نباید در این حوزه از دولت‌ها ایراد گرفت.

بحرانی با بیان اینکه در زمینه فرهنگ تبیین درستی از مبانی و اصول فرهنگی نداشته‌ایم، تصریح کرد: سال‌ها است که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین درستی از این مقوله صورت نگرفته که آیا فرهنگ ما مبتنی بر تاریخ 2500 ساله است یا فرهنگ عاشورایی و یا دوران امیرالمومنین علیه‌السلام، لذا این اصول و مبانی باید تبیین شود تا فیلمسازان بتوانند در خصوص اساس فیلم‌نامه‌ها تصمیم بگیرند.

*خواسته مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ تاکنون محقق نشده است

مردم وی عنوان کرد: انسان‌ها برای ساختن و پیش بردن زندگی خود نیاز به تعریف مشخصی از فرهنگ دارند و این امر مستلزم روشن شدن شاخص‌های فرهنگی است بر همین اساس در حالی که ما مدام مشغول ارائه کار هستیم نتیجه مطلوبی از آن به دست نمی‌آوریم.

این کارشناس مسائل فرهنگی تأکید کرد: مقام معظم رهبری چندین سال است که در بحث فکری نو، تبیین دین، تولید علم، جنبش نرم‌افزاری، کرسی‌های آزاد‌اندیشی و مهندسی فرهنگی تشویق می‌کنند اما این اتفاق تاکنون محقق نشده است.

وی با بیان اینکه کشور نیاز به مرکزی دارد که چنین فعالیت‌های فرهنگی را شروع کند، ادامه داد: کسانی که در حوزه فرهنگ کار می‌کنند به تبیین دقیق فرهنگی نیاز دارند تا بتوانند جامعه را بر اساس الگوی صحیح فرهنگی پیش ببرند و در این صورت تفکر سلیقه‌ای نیز شکل نخواهد گرفت.

بحرانی با تأکید بر اینکه در مقوله تبیین و کار فرهنگی فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم، افزود: تقاضای ما این است که مراکزی که دارای مسئولیت در این زمینه هستند به یاری فعالان فرهنگی آمده و راهبرد‌ها را در این حوزه مشخص کنند.

وی تأکید کرد: برای برخی افراد تماشای تمام فیلم‌های هالیوود و سریال‌ها و نیز شنیدن تمام موسیقی‌ها مایه افتخار است در حالی که چنین روشی اشتباه بوده و حتی با اصول دین اسلام نیز مغایرت دارد چراکه امیرالمومنین علیه‌السلام نیز در این خصوص فرموده‌اند «عمر انسان آنقدر کوتاه است که نباید تجربیات گذشتگان را دوباره تکرار کرد».

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه تجربه کردن دوباره تجربیات گذشتگان به صورت چند برابر برای اهل فرهنگ مضر است، تصریح کرد: باید فضای ذهنی خود را پاک نگه داریم؛ اهل فرهنگ و مردم غیور ایران باید ماهواره دیدن را کنار بگذارند چراکه موضوعات پلید قابل تشخیص است و ایران باید مرکز اشاعه تفکر و اخلاق در جهان باشد.

وی در خاتمه عنوان کرد: ما باید ارزش‌های انقلاب را صادر کنیم از این رو باید بتوانیم خود را از فضای جنگ بزرگ روانی، تصویری و صوتی بیرون بکشیم و دروازه‌های وجود سرزمین خود را با این کار ببندیم و نام این عمل را نیز تحجر‌گرایی نگذاریم چراکه انسان باید بر سرنوشت خود حاکم باشد.

/ 1 نظر / 14 بازدید
محراب

سلام عليکم توطئه شیطانی در عشق بین زن و مرد